Cuchnący oddech

Nie ma choroby bardziej powszechnej od cuchnącego oddechu. Choroba należy do dolegliwości pyszczka i ujawnia się przed ukończeniem 3 lat.

Objawy są oczywiste i nie sposób ich nie zauważyć. To po prostu brzydki zapach z pyszczka, wrażliwe dziąsła, ślinotok oraz utrata apetytu. Obecne są zwykle przy okazji odkładająca się płytka nazębna i kamień nazębny, niby prozaiczne, a jednak nie leczone prowadzą do chorób serca i nerek. Typowym objawem cuchnącego oddechu są żółtobrązowe plamy na zębach na styku z dziąsłami.

Za chorobę odpowiedzialne jest plazmocytarne zapalenie dziąseł lub resztki jedzenia między zębami, które przyciągają bakterie powodujące próchnicę. Wydawałoby się to niemożliwe by tak objawiała się białaczka, a jednak. Cuchnący oddech może znamionować coś bardzo ważnego i bardzo groźnego. Nie należy więc schorzenia bagatelizować.

W ramach profilaktyki należy regularnie czyścić zęby kotu i oglądać te zęby. Istotne są regularne wizyty u weterynarza, który dokonuje specjalistycznych oględzin jamy ustnej.

Czasem wystarczy antyseptyczny płyn w sprayu podawany do pyszczka, który pomaga na zapalenie dziąseł. Oczywiście profilaktyka dotyczy też pokarmy, a tutaj na uwagę zasługuje fakt, że sucha karma potrafi zachować zęby w czystości. Na rynku dostępne są ponad to specjalne zabawki, zwane dentystycznymi, gdyż zabawa nimi ułatwia kotu pozbyć się kamienia.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*