Ciąża


Kotka w ciąży potrzebuje większej ilości pokarmy, aby stawić czoła nowym wymaganiom. Jednocześnie, wraz ze wzrostem ciąży – kotka będzie bardziej ostrożna, poruszając się z większą atencją w stosunku do siebie i otoczenia.

Trzeba wówczas samicy szczególnej ostrożności, brać pod uwagę to by ostrożnie podnosić ją, o ile w ogóle podnosić. Jest ważna również dieta, której dotąd nie stosowałeś. Zdarzające się wówczas zaparcia będziesz mógł wyleczyć serwując kotce sardynki, które ułatwiają wypróżnianie.

Przygotuj kotce spokojne legowisko gdzieś w zacisznym miejscu domu. Możesz tam ustawić pudło kartonowe z otworem, by mogła bez problemu wejść do środka. Ważne jest, aby dobrze zaizolować spód przez położenie grubej wartswy ręczników papierowych. Licz się z tym, że samica może ostrożnie podejść do pomysłu lub w ogóle pomysł zarzucić. Wówczas będziesz musiał znaleźć inne miejsce.

Weterynarze zalecają, aby przycinać sierść wokół kanału rodnego i sutków. Zalecane jest też przerywanie okolicy odbytu, jeśli kotka nie jest w stanie tego zrobić sama ze wzg. na duży miot. Ważna jest też profilaktyka przeciwpchelna a i antyroztoczowa – miej na uwadze to, że twój weterynarz może być z Tobą w ciągłym kontakcie telefonicznym, więc nie miej oporów w razie potrzeby zadzwonić do niego.