Kocięta


Mały kot nie jest jeszcze kotem w pełni tego słowa znaczeniu. Kocia tożsamość u małego kota dopiero zaczyna się formować, a my uczymy się tego razem z nimi. Właściwa interakcja między nami, a kotem pozwoli mu bezpiecznie dorosnąć.

Koci punkt widzenia jest często mniej skomplikowany, niż ludzki, i o tym powinniśmy w pierwszym rzędzie pamiętać, że kot nie ma zmysłu analitycznego. Podejmując decyzję o wzięciu kota powinniśmy dysponować odpowiednią wiedzą i odpowiedzialnością. Rasy kocie mnożą się i dzielą, określając charakter kota. Nie powinniśmy szukać w kocie ideału. Kot musi po prostu odpowiadać naszemu trybowi życia np. są koty syjamskie niezwykle towarzyskie, ale czy będzie nam z tym po drodze?

Musimy specjalnie przygotować się na przyjęcie kota, w tym zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria. Musimy wiedzieć jaką karmę wybrać, jak podawać, które pory dnia są najlepsze. Musimy wiedzieć tez nieco o zabiegach pielęgnacyjnych sierści, by odpowiednio je pielęgnować.

Z pewnością już pierwszych parę tygodni dostarczy nam wiedzy jak traktować kota i co oznaczają jego zachowania. Trzeba również wejść w pozytywną relację z weterynarzem i mieć go w spisie telefonów jako stały punkt. Najbardziej socjalizująca obie strony relacji kot-człowiek jest po prostu dbanie o kota.